Projelerinizde GitHub ile Çalışmak! - Yazılımcı Aklı

Projelerinizde GitHub ile Çalışmak!

Yayın tarihi : 14 Haziran 2017

GitHub

Pek çok kişi, çeşitli dillerde ve yapılarda yazılım geliştirmeye çalışıyor. Her ne kadar bireysel bir çaba gibi görülse de aslında çoğunlukla sanal ortamdan yardıma ihtiyacı oluyor yada birkaç kişiyle birlikte bir uygulama geliştirmesi gerekiyor. Genellikle yazılım geliştirici yada developer olarak tabir edilen kullanıcıların oluşturduğu bir kitle için sağlam bir platforma ihtiyaç var GitHub gibi

Ekip çalışması her zaman için önemlidir. Özellikle ekipte koordinasyon ve kopukluk olmaması için uygulamaya yapılan her değişiklik loglarda tutulmalı ve diğer kullanıcılara iletilebilmelidir. Bunu sağlamak için yoğun olarak GitHub kullanılıyor. Kullanıcılar projelerini github üzerinde paylaşarak hem ekip üyeleriyle hemde projeye katkı vermek isteyen bağımsız kitleyle senkronize çalışabiliyor.

Bu konumuzda işlemlerinizi kolaylaştıracak ve sizin, ekip oluşturarak işlem yapmanıza olanak sağlayacak platform GitHup nedir? Github Nasıl Çalışır? Github’a dosya nasıl yüklenir? gibi sorulara ve github ile yapabileceklerinize deyineceğiz.

GitHub Nedir?

GitHub, yazılım geliştiriciler için hazırlanmış web tabanlı bir depolama servisidir. Özel oluşturulmuş depolar ücretli üyelikleri mevcuttur. Açık kaynak projelerde ücretsiz depolama alanı sunar.

GitHub Nasıl Çalışır?

Github, kullanıcıları öncelikle dosyalarını github sunucularına göndermelidir. Bu işleme ‘Push’ denir.Tabi öncelikle bir GitHub hesabınız olması gerekir. Push edilme yöntemleri pek çok şekilde gerçekleşebilir. Örneğin Android Studio kendi içinde github bağlama seçeceneği sunar ve program içersinden dosya push edebilirsiniz yada bağımsız bir yükleme işlemi gerçekleştirmek için GitHub’ın ücretsiz sunduğu programı buradan indirebilirsiniz. Dosyaları göndermeden önce bu dosyaların bulunacağı alanı olşturmak gerekir, kullandığınız program zaten siz dosyayı göndermeden önce bu alanı oluşturmakla ilgili bilgileri sizden alacaktır. Bu oluşturulan alanlar ‘Repository’ olarak anılır her proje bir repository demektir. Ayrıca bir repository’e birden fazla kullanıcı ekleyebilir ve bunların projenize ortak olmasını sağlayabilirisiniz.

Projeler 2 türde reposit edilir. Privete ve public! Private olarak oluşturulan reposit’ler sadece ekip içi görüntüleme içindir ve ücretlidir. Public olarak oluşturulan repositler açık kaynak kodludur ve isteyen herkes projenize erişebilir. Projenize erişmek demişken, diğer kullanıcılar sizin projenizi kendi reposit listesine ekleyebilir buna ‘fork‘ denir. Fork ile kullanıcılar başka projeleri kendi listesine ekler ve üzerinde değişiklik yapabilir.

GitHub daha pek çok kullanışlı yöntemi sitesi üzerinden kullanıcılarına sunuyor. Bunun için biraz sistemi kurcalamanız gerekecektir.

GitHub’a Nasıl Dosya Yüklenir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi GitHub proje dosyalarının ekip üyeleri, developer ve internet üzerinde projenize ilgi duyanların kendi repository’lerine fork edebilecekleri yada bilgisayarlarına indirmelerine izin veren bir platform, kısacası yazılımcının sosyal medyası. Bu işlemleri yapabilmesi için projenizin internet üzerine yüklenmesi gerekir.

Bunu yapan farklı programlar ve yazılım geliştirdiğiniz platformun sunduğu bir altyapı mutlaka var yalnız biz GitHub’ın bize sunduğu program üzerinden nasıl yükleme işlemi yapılır onu göstermeye çalışacağız. Programı buradan indirdiniz ve kullanıcı hesabınızla giriş yaptığınızı varsayarak yükleme adımına geçiyoruz.

github

Add ile PC’de mevcut bir dosyayı github üzerine aktarabilirsiniz

github

Create ile GitHub üzerinde yeni bir repository oluşturabilirisiniz.

github

Clone ile GitHub hesabınızda mevcut bulunan repositoryleri bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

github

Örnek olması açısından bu konuda yeni bir repository oluşturcağız. Category kısmından üzerinde çalışmak istediğiniz progrmalama dilini saçebilir ve kolay bir şekilde repositorylerinizi oluşturabilirsiniz.

github

Yeni bir repository oluşturduğunuzda böyle bir görsel ile karşılaşırsınız. Şimdi dosya yükleme olayına geçelim. Repository için bilgisayarınızda belirlediğiniz yola gidin, repository ile aynı isimde bir klasör göreceksiniz onun içine dosyalarınız kopyalayın bu projede bir .txt dosyası yükleyeceğiz

github

Program, seçili repository ile aynı isimdeki klasörde değişiklik olduğunda otomatik olarak görüntüleyecektir. Son değişiklikleri göndermek için aşağıdaki kutucuklara değişiklikle ilgili başlık ve içerik girdikten sonra Commit to Master butonunun aktif olduğunu göreceksiniz. Ona tıklayın. Dosyalarınız gönderildi ancak henüz işlem tamamlanmadı! Yukarıd sağ üst kısımda Sync yazan butona tıklamalısınız ki senkronizasyon tamamlansın.

github

Gönderdiğiniz dosyalar github üzerinde görüntülenmeye başladı işlem tamamlanmıştır.

Github ile ilgili takıldığınız konuları yorumlarda bildirirseniz yardımcı olmaya çalışırız. İyi çalışmalar