Android Tuple Class Oluşturma

Android Tuple Class Oluşturma

Yayın tarihi : 24 Mart 2017

Merhabalar bu konumuzda android için Tuple tarzında veri seti nasıl oluşturulur bunun hakkında bilgi vermek istiyorum. Öncelikle tuple class nedir? Android Tuple Class Nasıl Oluşturulur? diyerek konuya hızlı bir giriş yapayım. Tuple, türleri farklı değişken listesinin tutulduğu bir yapıdır. Net framework 4.0 ile microsoft kodlama dilinde yerini almış bir methoddur. Biz bu konumuzda avantajlı olan bu classı java dili için oluşturacağız ve kullanacağız.

Android ve diğer programa dillerinde de aynı olayın geçebileceğini göz önüne alacak olursak, içerisinde java kodlama yapılmasına olanak sağlayan bir yapıdır. Java’da ise her programlama dilinde olduğu gibi bazı dizi türleri mevcut. Ancak bu diziler belli boyutlar ve belli nitelikler isteyebilir. Standart olarak java dizileri maksimum 2-3 boyutlu olabiliyor.

Dizilerde Boyut Nedir?

Hemen boyut kavramıyla anlatmak istediğimiz olaya değinelim. Diziler birden fazla data’yı üzerinde tutmak için vardır. Ancak siz dizilere birden çok satırdan ziyada birden çok sütuna ihtiyaç duyabilirsiniz. Ne demek istiyorum?

Şöyle ki bir projede yapısal olarak kullanıcıdan ad, soyad, yaş, ve cinsiyet bilgilerini aldınız ve dizide tutmak istiyorsunuz diyelim bu durumda sizin birden fazla sütuna -ki bunlar ad, soyad, yaş, cinsiyet gibi aynı yada farklı türlerde olabilir- ihtiyaç duyarsınız bu durumda size 4 boyutlu bir dizi gerekir, peki bunu nasıl yaparsınız?

Konumuz android ve android özelinde java olduğu için java içerisinde işlem gören dizilere bakmak gerekir. Bakıldığı zaman java da

HashMap<>, ListMap<>, ArrayList<> gibi dizileri görürsünüz bunlar içerisine en fazla 1-2 boyut alabilen dizilerdir ve şu aşamada bunlardan yararlanmanız çok boyutlu bir projede olanaksızdır.

Tuple Class!

İşte tam böyle bir durumda türlerini ve boyutunu ayarlamanız gereken bir class yazmanız gerekiyor. Bunun adı tuple olarak geçiyor ancak isimlendirmeyle alakalı bir fikrim yok, zira isim önemli bir faktör değil maksat yöntemin nasıl işlediği.

Neden Kullanmalısınız?

-Çok boyutlu bir dizi kurman gerekiyorsa

-Diziler elemanları farklı özelliklerde olmalıysa

gibi sebeplerle kullanabilirsiniz. Hemen bir örnekle bu işi anlatalım

Örneğin projenizde integer türünde ürün numarası, string türlerinde ürünün adı ve ürünle ilgili tagları almak istiyorsunuz.

Bunu veritabanı ile vs. de yapabilirsiniz ancak anlaşılır bir örnek olması açısından veritabanı diye bişeyin varlığını şimdilik unutalım.

İhtiyacımız olan şey 3 boyutlu bir dizi, ancak mevcut HashMap veya ArrayList bize 2 boyut sağlıyor bu yüzden bir class oluşturmalıyız ki bizim için 3 boyutlu bir yapı kurmaya olanak sağlasın.

Şuanda bize boyutlandırmada yardımcı olacak Tuple isimli classımızı oluşturduk, içerisine A,B,C olarak tanımlanan 3 farklı nesne almasını söyledik.

Peki bu classı nasıl kullanacağız?

Bu tarz bir çoklu diziye ihtiyacınız olursa yukarıda yazdığımız class’ı aşağıda ki şekilde kullanabilirsiniz.

Tuple classınıdan dizi oluşturmak;

Öncelikle diziyi tanımlamalıyız.

ArrayList tek booyutlu bir dizi içerisinde tuple oluşturduk ve onunda içerisinde Integer,String ve tagların hepsini alabilmesi için string türünde ArrayList tanımladık.

İçerisine veri eklemek için;

burada product list i tuple türünde oluşturduğumuz için bizden tuple istedi bizde yeni bir tuple oluşturup içerisine eklemek istediğimiz verileri girdik sonuç olarak dizimiz aşağıda ki yapıda oluştu

Tuple Class

Farklı bir konuda görüşmek üzere herkese iyi çalışmalar.