Android SQLite Veritabanı İşlemleri (Ekleme-Silme-Güncelleme)

Android SQLite Veritabanı İşlemleri (Ekleme-Silme-Güncelleme)-2

Yayın tarihi : 29 Aralık 2016

SQLite Temel Veritabanı İşlemleri

Bir önceki konumuzda, sqlite ile veritabanı yapımızı ve sorgularımızı oluşturmuş ve ana ekrana verilerimizi yazmıştık. Ancak sorun şu ki veri girmeden ana ekranda bir şey görmemiz mümkün değil. Bunun için de verilerimizi gireceğimiz bir sayfa yapmamız şart. Bu konumuzda Sqlite ile temel veritabanı sorgularını kullanarak -ki bir önceki derste tüm sorgu fonksiyonlarımızı oluşturmuştuk- sisteme veri girecek, güncelleyecek veya sileceğiz. O konumuza bu linkten ulaşabilirsiniz.

Layoutlar Arası Geçiş

Farklı işlemleri yaptırmak için farklı sayfalar kullanmak, hem sistemi daha düzenli gösterecektir hemde yaptığımız kodlamalarda bizi karmaşalıktan kurtaracaktır. Bir önceki derste yapımına başladığımız not defteri projesinde ekleme işlemini farklı bir sayfada, silme ve güncelleme işlemini ise diğer bir sayfada yapacağız. Bu nedenle layoutlar ve layoutlar arası geçiş hakkında bilgiye ihtiyacımız var, bu konuyu bu linkten inceleyerek gerekli bilgiye sahip olabilirsiniz.

Ekleme Sayfasının Oluşturulması

Veri ekleme işlemini yapmak için öncelikle bir ekleme layout u oluşturmalı ve içerisine değerleri gireceğimiz bir textbox koymalıyız. Bu örneğimizde not_ekle.xml adında bir layout oluşturduk ve içeriğini aşağıda ki gibi düznledik.

not_ekle.xml

Sqlite Uygulama

Şimdi ise bu sayfayı yöneteceğimiz .java dosyasını oluşturmaya geldi bunun için java dosyalarımızın bulunduğu dizine sağ tıklayıp New>Java Class diyelim ve adını notEkle.java olarak ayarlayalım.

Bu sayfaya ulaşmak için gerekli buton anasayfada istenilen bir bölgeye eklenmesi gerekir

notEkle.java

Yukarıda ki komutlarda sayfamıza eklediğimiz elemanları dosyamıza eklemiş ve database classımızda hazırladığımız notEkle fonksiyonuna, butona tıklandığında girilen değerleri yolladık.

Konumuzun kısa ve öz olması açısından gerekli text kontrolleri yapılmamıştır.

Sonraki aşamada ise giriş sayfamıza geri dönmüş olduk böylece sistemimize yeni bir kayıt eklenmiş ve ana ekranda görülür bir durumda olmuş oldu.

 

Şimdi girdiğimiz bu verileri düzenleme ve silme aşamasında sıra, öncelikle bu bir plan aşamasıdır. İsterseniz silme ve güncelle işlemlerini aynı sayfada gerçekleştirirsiniz isterseniz silme işlemini anasayfada bir buton ile yaparsınız. Bu size kalmış. Bu örneğimizde not_detay.xml isimli bir layout içerisine silme ve güncelleme butonlarını ekleyip iki işlemide aynı sayfada yaptıracağız.

not_detay.xml

Sqlite Uygulama

Bu sayfayı yönetmek için java dosyalarımızın arasına bir yenisini daha ekliyoruz ve adını notDetay.java olarak ayarlıyoruz.

notDetay.java

Bu sayfamızda bir önceki layouttan gelen -yani ana ekrandan tıkladığımız değer- id değerine göre veritabanından verileri alıyor ve textbox lara yazıyor yapılan değişiklik ise yine aynı id değerinin ilgili alanlarını etkiliyor. Silme işleminde ise ilgili id değeri veritabanından silinerek anasayfaya dönme işlemi gerçekleşiyor.

Böylece tek sayfada hem güncelleme hemde silme işlemini yapmış oluyoruz. Şimdi ise anasayfamızda listview de herhangi bir alana tıkladığımızda yönlendirme işlemini yapalım ki güncelleme sayfamıza erişilebilsin.

MainActivty.java

Yukarıda ki kodu onResume() fonksiyonunun içine yazın. Layoutlar arası geçiş ve veri yönlendirme ile ilgili detaylı bilgi için bu linke bakın.

Sqlite Uygulama