Android SQLite Temel Veritabanı İşlemleri -1 - Yazılımcı Aklı

Android SQLite Temel Veritabanı İşlemleri -1

Yayın tarihi : 25 Aralık 2016

SQLite Nedir ve Neden Kullanılmalı?

SQLite Android işletim sisteminde uyumlu olarak çalışan bir veritabanıdır. Temel olarak  oluşturduğunuz veritabanları sisteminizin içerisinde kayıt altında tutulur ve bilgileri buradan alabilirsiniz. Şimdi diyebilirsiniz ki internet çağında cihazda veri depolama uygun mu? Pek tabi uygundur. Zira her zaman internet olmayabilir, bu nedenle internet aktif olana kadar verileri üzerinde tutacağınız bir geçici bellek görevi görür. Ancak asıl işlevi veritabanı sorgularına cevap verip bu doğrultuda bilgi depolanmasıdır.

SQLite Nasıl Kurulur?

SQLite için özel bir kurulum rehberine ihtiyacınız yok, android studio içerisinde gömülü olarak geliyor zaten. Sizde hiçbir paket veya eklenti kurmadan SQLite’ı projelerinizde kolayca kullanabilirsiniz.

SQLite Kullanımı

SQLite kullanımı gayet basit ancak kendinize bir tasarım deseni oluşturmalı ve oluşturduğunuz düzende proje geliştirmelisiniz. Biz burada konuyu açıklamak nedeniyle veritabanı ve tablo oluşturma ve bilgi girmemize yarayacak bir class hazırlayacağız.

Öncelikle yeni bir java dosyası oluşturun, bu dosya veritabanı işlemlerini gerçekleştireceğimiz class, açtığınızda classın içeriğinde hiçbir dosyadan miras almadığını görürsünüz. Ancak veritabanı işlemlerimiz için SqliteOpenHelper classından miras alacağız. Daha sonra projemize override üzerinden onCreate methodunu ekleyelim ve dosyamızı aşağıdaki gibi düzenleyelim. Bu konumuzda örnek olması açısından basit bir not defteri yapacağız.

Projemize not defterinin ekleme, silme, güncelleme gibi işlemlerini yapabilmesi için bir class oluşturmalıyız. Oluşturduğumuz bu class içerisinde veritabanı yapısını, tabloları oluşturacağız ve bu tablolara ait sorguları gerçekleştireceğiz.

Bu projede memos adında bir veritabanı ve memo isimli bir tablo oluşturacağız ve tablo içeriği id(auto increment),baslik(text),icerik(text) 

database.java isimli dosya oluşturalım ve içeriğini aşağıdaki gibi ayarlayalım.

database.java

Şimdi MainActivity.java sayfasına dönelim ve tablodaki verileri listeletelim. Ancak bunun için projemize bir listview eklememiz gerek

activity_main.xml dosyasının içeriği aşağıdaki gibi olmalıdır.

activity_main.xml

Listview i projemize ekledik ve id değerini lv olarak ayarladık. Şimdi MainActivity.java classımızda bu değerleri tanımlayıp, verileri database üzerinden çektirelim.

ActivityMain.java

Yukarıda yaptığımız işlemlerde database‘e bağlandık ve notlar fonksiyonundan array list olarak aldık, fark ettiyseniz database içerisinde listemizi hazırlarken hashmap olarak ayarlamıştık. Bu durumda her id değerinin altında o id değerine ait bilgileri çekebiliyoruz. Konumuzda listview de not başlıklarını göstereceğiz ve tıkladığımız başlığın içeriğine ulaşacak, güncelleme ve silme işlemlerini gerçekleştirebileceğiz.

Ancak konuyu kısa tutmak adına not ekleme, silme ve güncelleme işlemleri başka konularda anlatacağız.