Android Notification Service - Yazılımcı Aklı

Android Notification Service

Yayın tarihi : 3 Şubat 2017

Android Service Nedir?

Android işletim sistemi, sistemde kurulu uygulamaların arka planda işlem yapabilmesi için servisleri kullanır. Böylece siz o uygulamayı kullanmasanız bile size arka plandan yapılmış işlemler gösterilebilir. Bu konumuzda hem android için service nasıl yazılır ona bakacağız hemde service içerisine gömdüğümüz bir bildirim işlemiyle kullanıcıya programla ilgili nasıl bilgi veririz onu inceleyeceğiz.

Service Kodlama

Android service oluşturmak için öncelikle projemize yeni bir . java classı oluşturmalıyız.

Class’ımıza BgService ismini verdik

Oluşturduğumuz classı service olarak kullanabilmek için bu classın extends’i service olmalı yani android içerisinde kullanılan service classını miras alıyoruz böylece o class içerisinde kullanılabilecek fonksiyonlara ve özellikle ulaşıyoruz. Bu uygulamamızda sürekli bildirim yollayacağız ancak öncelikle kullanacağımız @override methodlarını bir tanıyalım.

onCreate()

Service ilk başladığında kullanılacak işlemleri yazmak için, örn:text,buton vs. kullanılır. Ancak biz yapacağımız örnekte buna yer vermeyeceğiz.

onBind()

Bu fonksiyon kalıcı bağlantıyı sağlamak için kullanılır. Bu method Service extends alındığı zaman kullanılmak zorundadır. Client, sevisin onBind  yönteminden döndürdüğü IBinder nesnesini alacak ve böylece istemcinin servise geri çağrı yapmasına izin verecektir.

onStartCommand()

Burda service içerisinde yapılması gereken işlemler başlatılır.

onDestroy()

Service sonlandırma işlemi gerçekleşirse olacak olan olayları burada kodlayabilirsiniz.

Bildirim nasıl gönderilir?

Kullancıya bildirim göndermek için öncelikle başlık, içerik ve icon türünde 3 farklı gereksinime ihtiyacınız olacaktır. Bildirim yollamak için NotificationCompat.Builder türünde bir değişken tanımlamamız gerekiyor. Bu obje tüm etiketler üzerinde daha kolay kontrol sağlamanıza ve tipik bildirim düzenleri oluşturmanıza yardımcı olur.

Daha sonra bildirimle ilgili bilgileri (başlık,içerik,icon vs.) girme gerekiyor.

Son adımda bildirimimizi yönetmek için bir notificationmanager türünde değişken.

BgService.java

Android uygulamanızda Service çalışması için AndroidManifest.xml dosyasında Application tagının içine aşağıdaki gibi kodu yazmalısınız. Böylece sistem sizin hangi classınızın service classı olduğunu anlayacaktır.

 

Etiketler:,